Bibliografie

O Lídě Baarové byl napsán nespočet článků po celém světě - více či méně objektivních a pravdivých. Její život mapuje několik knih, které vyšly u nás i v překladu v zahraničí.  Všechny tyto knihy rozhodně stojí za přečtení:


Útěky -  Lída Baarová, Josef Škvorecký,Toronto, 1983, nakl. Sixty-Eight Publishers   
 ( mé hodnocení této knihy *** * )

ÚtěkyPrvní monografie Lídy Baarové, která vznikla z popudu J. Škvoreckého. Lída Baarové ji namluvila na magnetofonový pásek, který J. Škvorecký se svým autorským zásahem a korekturou přepsal a vydal. Kniha je velmi cenná především v odlišném pojetí, oproti monografii následující. Lída Baarová zde mnohé události svého života líčí značně jinak, než o pár let později. Velkou škodou je, že neměla možnost sama knihu korekturovat, ostatně v devadesátých letech se od obsahu knihy distancovala. I tak kniha zůstává naprosto jedinečnou, díky Škvoreckého stylu i určité odvázanosti.


Života sladké hořkosti - Lída Baarová, Ostrava, 1991, nakl. SFINGA, r. 2007 nakl. AMETYST   
( mé hodnocení této knihy *** )

Života sladké hořkosti Života sladké hořkostiŽivota sladké hořkostiNejdůležitější kniha o životě Lídy Baarové. Některé detaily zde Lída Baarová neuvádí, má pro to jistě své důvody. Z této knihy se zájemce o její život dozví to nejdůležitější a udělá si ucelený obraz. Kniha je přehledně napsána a narozdíl od monografií některých ostatních herců Lída zde nehází na všechny špínu, i přesto, že mnozí její bývalí kolegové o ní napsali všelicos. Kniha se oprávněně dočkala již několika vydání. Údajně s korekturou, resp. s autorstvím této knihy Lídě pomáhal její dlouholetý přítel, spisovatel František Kožík, který byl po určitý čas i přítelem její sestry Zorky.

Ondřej Suchý - Tři životy Lídy Baarové,  Praha, 2010, nakl. IKAR   ( mé hodnocení této knihy ***** )

pictures/knihy_suchy_tri_zivoty.jpgProzatím ta nejlepší kniha o Lídě Baarové. Zkušený autor Ondřej Suchý nashromáždil neuvěřitelné penzum materiálu, porovnal několik verzí Lídiných vzpomínek, včetně audio záznamů ze sedmdesátých let, které nahrál Josef Škvorecký. Čtenáři se zde poprvé setkají s kompletní filmografií Lídy Baarové, s neuvěřitelnými skutečnostmi, prostor dostali žijící příbuzní, mladí ctitelé, novináři. Velmi přesvědčivě působí citace dobového tisku, pátraní po odrůdě růže "Lída Baarová", příběh dekorace-postele z filmu Maskovaná milenka a dosud neuveřejněné fotografie. Kniha, na kterou veřejnost dlouho čekala a nezbývá, než ji doporučit všem!

 

 

Lída Baarová - Obrazový životopis - Josef Frais, Pavel Jiras, Praha, 2001, nakl. FORMÁT    ( mé hodnocení této knihy **** )

Velmi čtivá publikace. Pro jedince, kteří neradi čtou masu textu je tahle kniha skvělou volbou. Zestručněný Lídin životopis zde provází množství zajímavých a kvalitních fotografií její rodiny, filmu a života. I přesto, že je zde několik chyb, je kniha zajímavým počinem.

 

Prokletí Lídy Baarové - Stanislav Motl, Praha, 2002, nakl. RYBKA PUBLISHERS    ( mé hodnocení této knihy *** )

Prokletí Lídy BaarovéNovinář S. Motl nalezl v archivech mnohá zajímavá svědectví o stycích Lídy Baarové s osobnostmi nejen nacistickými, ale rovněž protinacistického odboje. Zveřejňuje kompletní výslechový protokol z  Lídiny poválečné vazby v pankrácké věznici. Odhaluje mnohé souvislosti. Je vhodná zejména pro zájemce o historii, kteří neměli ani tušení o tom, kam až zasahoval vliv některých významných osobností té doby. I když se kniha nijak neblíží profesionálnímu pojetí literatury faktu, je dobré si ji přečíst.


 

Krása je můj hřích - Osudový vztah Lídy Baarové - Vladimír Přibský, Praha, 2002, nakl. X-EGEM   ( mé hodnocení této knihy ** )

Krása je můj hříchRomán, jenž vypráví o vztahu Lídy Baarové s J. Goebbelsem. Rekonstruuje poměrně zdařile období, kdy Lída působila v Berlíně a celý její vztah s Goebbelsem. Fantazie autora J. Přibského je nutná, ale není přehnaná. Pro čtenáře, kteří mají raději poutavější formu románu, je kniha jistě dobrou volbou, ovšem o životě l9dy Baarové nepřináší žádné podstatné informace.


 

 

Deník sestry Lídy Baarové - Adam Georgiev, Praha, 1998, nakl. PETRKLÍČ    ( mé hodnocení této knihy *** )

Deník sestry Lídy BaarovéDeník sestry Lídy BaarovéJiž název knihy napovídá, že v této publikaci se nejedná ani tak o Lídu, jako o její sestru Zorku Janů. Čtenář se zde téměř v plném znění začte do řádků deníku Lídiny sestry, která trpěla psychickou chorobou a ve věku 25 let spáchala sebevraždu. Kniha se taktéž dočkala již několika vydání.

 


 

Lesk a bída slavných českých žen - Robert Rohál, Praha, 2002, nakl. PETRKLÍČ   ( mé hodnocení této knihy ** )

Lesk a bída slavných českých ženKniha líčí dramatické osudy mnohých českých slavných žen, které zažily vzestup a později pád. Mezi jinými slavnými českými herečkami vyčnívá Lída Baarová... Pojetí R.. Rohála je osobité, nicméně kniha nepřináší žádné nové informace, které do jejího vydání nemohla veřejnost číst jinde. Takže zajímavě působí jen nápad shrnout osudy českých umělkyň do jedné knihy.

 


 

Trojhvězdí nesmrtelných - Josef Frais, Praha, 2001, nakl. FORMÁT     ( mé hodnocení této knihy *** )

Trojhvězdí nesmrtelnýchJedinečná kniha autora J. Fraise popisuje paralelně velmi zajímavým způsobem vzestup a později pád hereček L. Baarové, A. Mandlové a N. Gollové. Zajímavý pohled na život tří nejvýznamějších prvorepublikových hereček je poutavou četbou, ovšem určenou spíše pro zasvěecené zájemce, kteří znají detaily, které autor neuvádí.


Osudy nehasnoucích hvězd - Robert Rohál, Praha, 2008, nakl. DARANUS    
( mé hodnocení této knihy ** )

Osudy nehasnoucích hvězdHvězdy našeho stříbrného plátna  v pojetí R. Rohála. Brilantně a objektivně popisuje životní úspěchy i peripetie našich nejvýznamnějších herců a hereček. Taktéž Lídy Baarové. Pro nadšence je to četba nezajímavá, ovšem pro veřejnost poskytuj základní shrnutí žvitoních osodů konkrétních osobností.

 

 


Mraky nad Barrandovem - Stanislav Motl, Praha, 2006, nakl. RYBKA PUBLISHERS 
( mé hodnocení této knihy **** )

Mraky nad BarrandovemSkvělá kniha od S. Motla pojednává o tragických událostech kolem filmových studií na Barrandově v době protektorátu. Velmi podrobně líčí tragický konec Jana Svitáka, nechybí osobní vzpomínky L. Baarové, Z. Sulanové, S. Beneše a mnohých dalších. Opírá se o fakta nalezená v našich i zahraničních archivech. Kniha bohužel opět není koncipována jako literatura faktu, takže některé skutečnosti v ní uvedené se mohou zdát zavádějící, především pak citace z archivních dokumentů tak nepřesně, že neuvádějí zdroj a čtenář má tedy právo se domnívat, že jde o mystifikaci.

Barrandov pod vlajkou hákového kříže - Miloš Heyduk, Miloš Fiala, Praha, 2007, nakl. BVD 
( mé hodnocení této knihy ** )

Barrandov pod vlajkou hákového křížeVelmi skeptická a částečně zaujatá kniha o leckterých českých hercích, kteří se stýkali s nacisty. Lídu Baarovou zde autoři líčí jako "tu, které příroda co přidala na kráse, to ubrala na rozumu..." Autoři se často odvolávají na velmi roztodivné dílo L. Kašpara o kolaboraci českých filmařů, takže je dosti neobjektivní. Zveřejňuje však mnoho zajímavých fotografií.

  

optimalizace PageRank.cz

 

   Stránky jsou optimalizovány pro rozlišení 1024x768 bodů   Design  Radek Žitný  2008-2009